3. tisková zpráva

V Praze 25. 3. 2010

17. ročník Dnů evropského filmu

Praha 15. - 22. 4. v kinech Světozor a Lucerna, Brno 23. - 29. 4. v kinosále B. Bakaly

Ozvěny Dnů evropského filmu: Boskovice 26. - 29. 4., Jablonec nad Nisou 26. - 30. 4., Olomouc 26. - 28. 4., Plzeň 29. 4. - 2. 5., Uherské Hradiště 27. - 28. 4. a Veselí nad Moravou 28. 4. - 1. 5.

Jak už jsme vás informovali, letošní přehlídka současné evropské kinematografie nabídne celkem 38 filmů. 17. Dny evropského filmu zahájí 15. dubna 2010 v pražském kině Světozor komedie uznávaného současného německého scenáristy a režiséra Fatiha Akina Soul Kitchen /2009/, natočená na téma: přátelství, láska a boj o domov. Snímek byl oceněn na loňském prestižním festivalu v Benátkách Zvláštní cenou poroty. Pražskou část Dnů evropského filmu zakončí 22. dubna opět v kině Světozor v české premiéře černá komedie Bezva chlap / En Ganske Snill Mann, 2009/ o zdánlivě slušném chlapovi - gangsterovi od známého norského režiséra Hanse Pettera Molanda, uvedená na Berlinale v hlavní soutěži. Do české distribuce snímek zakoupila společnost Aerofilms.

Z bohatého programu letošní přehlídky stojí za zmínku rakouské drama Otcohra /Das Vaterspiel, 2008, r. M. Glawogger/, natočené podle románu Josefa Haslingera, kde skrz osudy tří rodin rozkrýváme dávné tragické válečné události, ale i nelichotivou přítomnost, přičemž poselství filmu je jasné: minulosti nelze uniknout. Německé drama režisérky Emily Atef, Cizinec ve mně /Das Fremde in mir, 2008/ se v komorním příběhu věnuje vztahu hlavní hrdinky Rebeccy, čerstvé matky, a jejího novorozeného dítěte. Rebecca nedokáže po porodu najít cestu ke svému dítěti a vyhrocená situace začíná být nebezpečná pro obě strany. Odlehčeněji v programu působí francouzsko-belgická groteska Rumba /2007, r. D. Abel a F. Gordon/. Téměř beze slov natočená komedie hýří barvami i optimismem a ukazuje, že i ty nejtragičtější momenty lze nakonec překonat. Nenápadnou perličkou v programu se může stát italská komedie Oběd v polovině srpna /Pranzo di Ferragosto, 2008, r. Gianni di Gregorio/. Starý mládenec Gianni, který žije se svou matkou, se dostane do finančních obtíží a přivydělá si nezvyklým způsobem – postará se o staré matky svých přátel během italského svátku Nanebevzetí panny Marie. Film s jemným humorem zachycuje potíže hlavního hrdiny s temperamentními stařenkami. Zajímavostí je i fakt, že snímek vznikl v produkci Matteo Garroneho, tvůrce oceňovaného dramatu Gomorra. Švýcarským filmovým želízkem v ohni je film Domov /Home, 2008, r. Ursula Meier/, filmová kritika přehnaného automobilismu, který v podobě nově otevřené dálnice psychicky naruší život do té doby spokojené rodiny. V hlavní roli se představí francouzská herečka Isabelle Huppertová. Dalším hvězdně obsazeným filmem v programu je francouzský snímek Krycí jméno: Farewell /L’Affaire Farewell, 2009, r. Christian Carion/, politický thriller z doby studené války, kde si hlavní roli ruského agenta na straně západu zahrál Emir Kusturica.

V rámci sekce Národní liga, představující filmy přihlášené jednotlivými státy do oscarového klání, bude uvedeno 12 filmů. Například nizozemské válečné drama o kolaboraci Zima za války /Oorlogswinter, 2008, r. Martin Koolhoven/, zachycující poslední měsíce války na holandském maloměstě z pohledu dospívajícího chlapce, pro kterého se válka a odboj jeví jako velké dobrodružství, až do chvíle, kdy válka radikálně zasáhne jeho rodinu. Kolem podobného problému krouží i lucemburské drama Zběh (Réfractaire, 2009, r. Nicolas Steil), ve kterém hlavní hrdina řeší dilema, zda kolaborovat a nechat se odvést na východní frontu, nebo zběhnout a ukrývat se, dokud válka neskončí.

Sekce K věci, mapující aktuální společenské dění, je věnována letošnímu tématu Evropské komise – Evropský boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Výběr filmů byl sestavený ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR. Bude jej reprezentovat mimo jiné oceňovaný britský snímek Taková je Anglie! /This is England, 2006, r. Shane Meadows/ sledující počátky skinheadského hnutí v Anglii. Francouzské syrové drama Chamsa /Khamsa, 2008, r. Karim Dridi/ naopak zachycuje jedenáctiletého romského chlapce Marca, který od své adoptivní rodiny uteče do chudinské romské čtvrti v Marseille, kde se snaží skrz krádeže a pochybné kšeftíky nalézt své místo na zemi.

Letos na přehlídce nebudou chybět i kvalitní současné dokumenty, například Slovensko zastupují snímky: Osadné /2009, r. Marko Škop/, film oceněný na loňském karlovarském festivalu, vyprávějící o snaze zachránit vymírající vesničku v centru rusínské kultury a dále oceněný dokument na MFDF Jihlava Hranica /2009, r. Jaro Vojtek/ o vesničce na slovensko-ukrajinském pomezí a v ní nesmyslně vztyčené hranici rozdělující majetek i rodiny.

Českou republiku bude reprezentovat nový dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou /2010/, ve kterém autorka zachytila celou kauzu stavby Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického /od samotného výběru návrhu až po tragický konec jeho autora/. Po projekci filmu bude následovat debata o filmu a architektuře, která se uskuteční 16. dubna v 18. 30 hodin v kině Světozor. Diskutovat budou: režisérka Olga Špátová, zástupkyně Národní knihovny Bohdana Stoklasová, členka mezinárodní poroty soutěže na novou Národní knihovnu architektka Eva Jiřičná, bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, architekt Andrea Morgante, v současnosti dokončující stavbu Ferrari muzea podle návrhu Jana Kaplického v italské Modeně, dále architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a zpěvák Pavel Bobek, architekti za Future Systems: Filippo Previtali a Georg Roetzel. Celou debatu bude moderovat hudebník a výtvarník Vladimir 518, který se mimo jiné angažuje v občanské iniciativě s názvem Demokracie staví za stavbu Národní knihovny.

V rámci DEF také proběhne Panelová diskuze o digitalizaci filmového dědictví ve střední Evropě. Panel je pořádán ve spolupráci s MEDIA Desk Česká republika a uskuteční se 21. dubna v 10 hodin v Evropském domě na Praze 1. O tom jak digitalizace filmového dědictví probíhá u nás, ale i v okolních státech, jaký k ní jednotlivé země zaujaly přístup, jak se vybírají filmy nebo řeší finanční otázky, budou hovořit zástupci státních i filmových institucí a experti z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. Přijďte se poučit o digitální éře distribuce a zániku filmového pásu jako distribučního média pro šíření filmů. Moderátorem diskuze bude Pavel Strnad.

Filmové delegace k jednotlivým filmům zatím nejsou definitivní. Potvrzeni jsou následující hosté.

K zahajovacímu filmu Soul Kitchen herečky, které k nám přiveze Goethe Institut. Anna Bederke, mladá německá režisérka a herečka, označovaná jako múza Fatiha Akina, v jehož posledním filmu Soul Kitchen hraje roli barmanky Lucie. Mimochodem i v reálném životě Anna pracuje v baru. Po svých krátkých studentských snímcích Postcard to Dreamland a Lemniskate plánuje natočit film podle vlastního scénáře. Dorka Gryllus, původem maďarská herečka, která se prosadila v německém filmu. V roce 2005 obdržela titul Shooting Star na Berlinale. Zahrála si v rakouském snímku Der Knochenmann /2009, r. Wolfgang Murnberg/ či v koprodukčním dramatu Irina Palm /2007, r. Sam Garbarski/.

K rumunskému filmu Nejšťastnější dívka na světě /The Happiest Girl in the World, 2009, r. Radu Jude/ do Prahy zavítá scenáristka Augustina Stanciu, podepsána pod snímkem Nejšťastnější dívka na světě, oceněným na loňském Berlinale. S režisérem filmu Judem spolupracovala již dříve na krátkometrážním filmu Alexandra. Za scénář k Nejšťastnější dívce na světě je nominovaná na rumunské národní filmové ceny Gopo.

Slovenské dokumentární pondělí v kině Světozor svou návštěvou zpestří režisér filmu Hranice Jaroslav Vojtek a režisér filmu Arsy-versy Miro Remo.

Podrobné informace o programu najdete na našich webových stránkách www.eurofilmfest.cz

Na našem webu si rovněž můžete prohlédnout a stáhnout originální znělku, kterou realizoval režisér Martin Kopp ve společnosti DAWSON PRODUCTIONS. Netradičních pět filmových situací je zasazeno do současné Prahy a odkazuje k tvorbě pěti významných evropských režisérů. Každá filmová situace má svou obrazovou koncepci a hudbu, podobně jako každý z pětice citovaných režisérů měl svůj styl a poetiku.

Akreditace pro novináře: akreditační formulář Vám na požádání pošleme mailem či je k dispozici ke stažení na našich webových stránkách /v kapitole press/. Vyplněné formuláře můžete zaslat mailem nebo odevzdat osobně nejpozději do 10.4. na vrátnici v přízemí v budově sídla DEF, Národní 28, Praha 1. Akreditační karty budou k vyzvednutí 14. 4. od 15.00 do 19.00 hodin v kině Světozor.

Ceny vstupenek: v Praze i v Brně 90,- Kč.

Přehlídka se koná pod záštitou ministra kultury ČR Václava Riedlbaucha, Zastoupení Evropské komise v ČR, primátora hlavního města Prahy Pavla Béma a primátora statutárního města Brna Romana Onderky.

Přehlídku pořádají velvyslanectví a kulturní instituty současných a budoucích členských zemí Evropské unie a hlavní město Praha za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR, Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR, Brněnského kulturního centra a Eurimages.

Generálním partnerem je filmový kanál FILM+. Hlavním mediálním partnerem je Český rozhlas 1-Radiožurnál. Mediálními partnery jsou Respekt, televizní stanice Óčko, Expresradio, Student Agency, Houser a Kinobox.cz

Kontakty:

PR DEF:
Mgr. Alice Aronová, Ph.D.
GSM: +420 603 339 144

fax: +420 221 105 303

Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

www.eurofilmfest.cz

Adresa pro doručování pošty: Národní 28, Praha 1, 110 00

Copyright © 2010 Eurofilmfest s.r.o. | Koncepce a design: HMS Design, s.r.o. | Joomla webdesign by Easy Software.

Duben 2010

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30